Rasperry Pi Kurulumu-Torrent kurulumu(Deluge)-Flash disk kurulumu ve Ağ paylaşımı

18 Kas

Merhaba arkadaşlar,
Bu yazımda sizlere Rasperry Pi’ya işletim sistemi kurmak > Torrent yüklemek > Flash disk takıp ağda paylaşmayı, raspberry dünyasına göre raspberry piTorrentBox‘a nasıl çevirirsiniz, sırasıya bu işlemleri nasıl yapacağınızı anlatacağım.
Aslında anlatacağım demek doğru değil çünkü her biri için zilyontane yerli ve yabancı kaynak var o yüzden ben bunların hepsini harmanlayıp karıştırıp, kullandığım kaynakları sizlere sunacağım.

Eğer sizlerin de amacınız Raspberryinizi torrentBox’a çevirmek ve düzgün kaynakları bir arada görmekse yazıyı okumaya devam edebilirsiniz, vereceğim türkçe kaynaklar ile rahat bir şekilde bu işlemleri yapabileceksiniz.

Başlayalım.
Bazı önemli bilgiler ile ilgi detaylı güzel bilgiler için önden bu yazıyı okumanızı tavsiye ederim.

1- Rasperry Pi işletim sistemi kurulumu

Ben bu arkadaşın videosunu izleyip ne diyorsa aynen yaptım ve hiç sorun yaşamadan sistemi kurdum.
Raspberry Pi 2 Kurulum ve Çalıştırma

2- Torrent yüklemek

İşletim sisteminizi kurdunuz ve artık sisteminiz açıksa, sıra geldi torrent kurulumuna.
Yine güzel türkçe kaynak olarak Burada ki makaleyi sizlere öneririm. Arkadaşımız güzel anlatmış.

3- Flash Disk kurulumu

Elimizde flash belleğimiz harici diskimiz vs var, bunu raspberrye takıp kullanmak istiyorsunuz. Bu arkadaşımızda bunu anlatmış Flash Disk kurulumu

4- Flash diski ağ’da paylaşıma açmak

Flashımızı-harici diskimizi raspberryimize tanıttık, şimdi ise ağ’da bu diski paylaşmak istiyorsunuz. İşte bu noktada Samba denilen program devreye giriyor.

Bununla ilgili olarakta burada ki Create Samba Share on Raspberry Pi ingilizce kaynağı öneririm. İlla türkçe diyorsanız bunu Samba Server (Windows ile disk paylaşımı vs.) Ayarlama önerebilirim.

Burada config ayarlarını yaparken bazı yerlerin sizlerde olmadığını görebilirsiniz, sanırım arkadaşın anlattığı sürüm eskide kalıyor. O yüzden bazı ayarlar eğer sizin config dosyanızda gözükmezse onları atlayabilirsiniz, yapmasanızda çalışıyor merak etmeyin 🙂 ben denedim oldu.

Eğer hata alırsanız diye config dosyam aşağıda, ingilizce kaynağa göre ben sadece [TV] kısmını [USBDISK] olarak değiştirdim ve global settings kısmında Workgroup adımı kendime göre verdim:

sambaconf

Umarım yardımcı olmuşumdur, teşekkürler.

Bir Cevap Yazın