Raspberry Pi – SSH Bağlantısı

19 Kas

Merhaba arkadaşlar,
Geçen yazımda sizlere raspberryi torrentBoxa dönüştürme ve daha fazlası hakkında bilgi vermiştim. Bu yazımda ise SSH bağlantısından bahsedeceğim.

Nedir bu SSH bağlantısı:
Raspberry Pi yın consol-terminal ekranına uzaktan-aynı ağdan erişim sağlayabileceğimiz bağlantı şeklidir. Yani Pi’ nin arayüzünü açıp konsol-terminalde yaptığımız işlemleri, uzaktan herhangi bir PC üzerinden bağlanarakta yapabiliyoruz.

Nasıl yapılır
1- Buradan PuTTY Download Page PuTTY programını indiriyoruz. Bu program uzak bağlantı programları gibi çalışıyor ve bizi terminal ekranına yani konsol ekranlarına bağlıyor.

2- Putty.exe‘yi çalıştıralım. Config ekranı önümüze gelecek > Hostname kısmına Raspberryimizin IP adresinizi yazıyoruz> Port kısmına ise portunu(default 22’dir)
puttyconf

Eğer Raspberry Pi’yın kullandığı Ip’yi bilmiyorsanız, modem arayüzünden, pi yi ekrana bağlayıp komutla ya da çeşitli programlarla kolayca öğrenebilirsiniz. Modemle felan uğraşamam şimdi diyorsanız şu programı Advenced Ip Scanner kullanabilirsiniz.

3- İlk kez bağlantı yapmak istediğinizde, kayıt oluşturmak için soru soracak evet deyip geçin.
4- Eğer SSH bağlantınız açıksa direkt olarak şöyle bir ekran gelicek:
sshterminalBu ekrana ulaşmış iseniz kullanıcı adınız defualt olarak ‘pi‘ dir ve şifreniz ‘raspberry‘ dir.
Default şifreyi bırakmak sağlıklı değildir bu yüzden Raspberry pi ayarlarından SSH için Kullanıcı adı ve şifre belirtmenizide öneririm.

Bu ekran gelmiyorsa, Raspberry Pi’yınızın SSH bağlantısı kapalıdır. Bu ayarı Raspberry Pi’yın konfigurasyon ayarüyüzünden açmalısınız.

Sağlıcakla

Bir Cevap Yazın