PHP – Opencart mail ayarları, siparişin mail olarak gönderilmesi işlemleri

5 Ara

Merhaba arkadaşlar,
Bugün sizlere Opencart’ta mail ayarlarını yapmayı ve sipariş verildiğinde, admine de sipariş bilgisinin email olarak nasıl gideceğini anlatacağım.

Bunun için öncelikle sistemde ki mail gönderim ayarlarını yapmamız gerekiyor.
Sistem > Mağazalar > ilgili mağazayı bulup, düzenleme deyip > E-Posta tabına geçiyoruz.

Burada email servis sağlayıcınıza göre bilgilerinizi düzenlemelisiniz.
Aşağıda ki resimde gördüğünüz, SSL kullanarak Yandex email gönderim ayarlarıdır. Kullanıcı adı ve parolaya yandex mail kullanıcımı ve şifremi girdiğimde, sistem mail ayarlarım tamamlanmış oluyor.

Opencart mail settings

Ayalarımızı yapıp kaydettikten sonra, bu ayarlar ile mail gönderimi test etmek için:
Pazarlama > E-Posta sayfasına geçiyoruz. Burada, aşağada ki gibi kime kısmını “Müşteriler” seçip, Müşteri kısmına test maili gönderebileceğimiz bir kullanıcı ekliyoruz. Ben mail gelip gelmediğini görmek için kendimi müşteri olarak ekleyip, kendimi seçtim.

opencart mail test

Daha sonra sağ üst köşeden, mail gönder dediğimizde, mailin gitmesi gerekiyor.(Burada mail gönderemediğinde bir hata vermiyor. Ancak mail gittiğinde, mail gönderildi uyarısı veriyor.)

Bu işlemleri sağlıklı bir şekilde yaptıysanız, son olarak siparişin admine mail olarak gidebilmesi için, aşağıdaki gibi ilgili ayarı aktif etmeniz gerekmektedir.

Sistem > Mağazalar > ilgili mağazayı düzenle deyip > Seçenekler tabına geçiyoruz > Aşağıya inip Kasaya git ayalarını buluyoruz, bunu altında, Yeni Sipariş Uyarı kısmını Evet olarak ayarlayıp kaydediyoruz.

opencart sales admin main send notification

Evet arkadaşlar işlemler bu kadar, artık yeni bir sipariş geldiğinde, kullanıcıya bu mail ayarları ile sipariş bilgisi mail gidecek ve sizlerinde(adminin) mail adresine, yeni siparişin geldiği maili geçilecek.

Teşekkürler, iyi çalışmalar.

Bir Cevap Yazın