MVC Hakkında kısa bilgi

17 Eki

Merhaba arkadaşlar,
Bugün sizlere Asp.Net MVC teknolojisinden bahsedeceğim. Henüz bu konuda yeni çalışmalara başladığım için genel-kısa bir bilgi vereceğim.
Konuya değinme sebebim, MVC dünyasına katılmadan önce genel olarak çalışma mantığının kafanızda oturmasıdır, umarım yardımcı olur,başlayalım.

Nedir MVC ?

Model-View-Controller İsimlerinin baş harflerinden oluşuyor. Tarihinden ve alt yapısından bahsetmeyeceğim. Hemen tek tek inceleyelim.

Model

Model bizim SQL‘de ki tablolarınızı kod karşılıklarının olduğu yer olarak düşünebilirsiniz. Yani sizin SQL‘deki her tablonuza burada Model demişler, her tablonun alanlarına ise property demişler. Şöyle ki;

Örneğin SQL‘de “Student” adında tablonuz var, alanları ise Id,Ad,Soyad. Burası modelde bir classasınıfa karşılık geliyor. Aşağıda görebilirsiniz;

//Student tablosu
public class Student
{
   public int Id{get;set;}
   public string Ad{get;set;}
   public string Soyad{get;set;}
}

Yani tüm veritabanı işlemlerinizi model hallediyor ve controllera gönderiyor.

Controller

Burası ise model tarafından gelen verilerin yorumlandığı yer oluyor. Modelden gelen veriler üzerinde oynamalar yapıp view’a gönderiliyor.

View

Gelen verilerin html sayfasının hazırlandığı yer, burada controllerdan gelen verileri işleyip html olarak sayfalarımızda gösteriyoruz.

Özetle, veri tabanı işlemlerini model ile yapar, controllerda control eder ve view ile veriler gösterilir.

Sağlıcakla, iyi çalışmalar…

Bir Cevap Yazın