MASTERMIND – Android Mobil Oyun

12 Ağu

Merhaba arkadaşlar,
Xamarin.Android platformunda yapmış olduğum MASTERMIND oyununu sizlerle tanıştırmak isterim.

Buradan oyunu indirip oynayabilirsiniz.

Google Play

Okumak isteyenler için Teknik detayları ve Projede karşılaştığım bazı saç baş yolduran tecrübelerimi de aşağıda paylaşıyorum.

İlk olarak Referans’larda ki olay beni yordu;

Projeyi kapatıp açtığımda, referanslarım bir türlü yüklenmiyordu ve build dahi olmuyordu. Oysaki Manege Nuget Packages for Solotion‘a gidip baktığımda yüklü olduğunu görüyordum.
Projeyi kapatıp .csproj dosyama gidip batkım, yine orada olduklarını gördüm. Madem öyle gidip başka bir kütüphane eklersem ne yapacak acaba dedim ve öylesine bir kütüphane indirdim, düzgün şekilde tüm referanslarımı gösterdi.

Projemi her açtığımda bu işlemi yaptım 😀 daha sonra internette araştırınca, Xamarinin buglarından biri olduğunu anladım.
Çözüm şu oldu, Projeyi Unload yapıp sonra tekrar Load yaptığımızda .csproj’dan tekrar okuduğu için referansları çat diye getiriyor 🙂

İkinci olarak drawable’a custom eklediğim resimler saç baş yoldurdu;

Bu projede en fazla drawable klasörü ve altına eklediğim custom resim dosyaları ile uğraştım diyebilirim.

Xamarinde sıfırdan proje açıp başlattığınızda Android Studio‘da ki gibi drawable klasörü otomatik gelmiyor. Bunu daha önceden biliyordum ve gidip klasörü açıp içine resimlerimi ekledim.

Ancak Build ettiğimde hata vermemesine rağmen, rebuild yaptığımda şöyle bir hata verip duruyordu “Access to path ‘name.png’ is denied”.

Projeyi Build ettiğimde Xamarin gidip obj>debug klasörü altına bizim Solutionda ki objelerimizi oraya kopyalıyor, haliyle resimleri ilk ekleyip build ettiğimde problemsiz çalıştı fakat Rebuild dediğimde ise tüm projeyi tekrar sıfırlayıp yüklemeye çalışırken bu custom eklediğim resimleri o klasöre düzgün yazamadığından dolayı patladığını farkettim.

Projeyi kapatıp resimleri gidip kendim elle obj>debug klasörü altında ki ilgili yerlere koyunca, projemi tekrar Build edebilmeyi başardım.

Ancak ne zaman Rebuild yapsam hala bu şekilde hata alıyorum. O yüzden Rebuild ettikten sonra gidip resimleri elle yerine koyup devam ediyorum.

Basit bir oyun olsada ortam sıkıntıları maalesef saç baş yoldurabiliyor 🙂

Umarım beğenirsiniz…

İyi çalışmalar

Bir Cevap Yazın