Firefox Add-Ons – Dynamics 365 Show Table Browser

25 Kas

Merhaba arkadaşlar,

Firefox tarayıcıları için Microsoft Dynamics 365 Tablo tarayıcısının kolayca ve hızlı bir şekilde açılması için bir eklenti geliştirdim. Link: https://addons.mozilla.org/tr/firefox/addon/d365-show-table-browser/

Bu sektörde çalışan herkesin bildiği üzere Microsoft Dynamics 365 ile birlikte AOT’ye geçme işlemleri kalktı. Dolayısıyla verileri AOT’den görüntüleyemez hale geldik ve bunun yerini artık table browser aldı. Development makinelerinde, open table browser yöntemi ile kolayca erişebiliyor olsakta, UAT ve Live ortamlarda bu mümkün değil.

Visual Studio‘da tabloya sağ tıklayıp, open table browser diyerek tablo tarayıcıyı açtığımız zaman, karşımıza çıkan url yapısı herkesin dikkatini çekmiştir:
Şu şekilde bir url yapısı vardır:“https://domainName.com/?mi=SysTableBrowser&TableName=CustTable&cmp=CompanyCode”

Tabii ben buraya temiz halini yazdım. Genelde bu domain adı çok karışık ve uzun olduğundan uzayıp gidiyor burası. Hal böyle olunca url ve tablo adlarını değiştirmek işkenceye dönüşebiliyor.
Birde bizler, yazılımcılar ve danışmanlar olarak, birden fazla makinede birden fazla testler yaptığımız için her makine değiştiğinde işler daha da yorucu olabiliyor. Bende Elimizi hızlandırmak için böyle bir eklenti yapmak istedim.

Eklenti çok basit çalışmaktadır. Aşağıda ki gibi bir görüntüye sahip bu eklentide, 3 tane alanı doldurmamız yetiyor.
Aklıma buraya yazdığımız bilgileri kaydetme seçeneği geldi fakat zaten bir kere bu URL’yi oluşturup açtığımızda yer imlerimize bunu kaydedip tekrar tekrar eklentiyi kullanmamıza gerek kalmaz diye düşündüm.(Üşendim demiyorum da :D)

Örnek verecek olursak:

Base Url: Makinenizin url’si, “https://domainName.com/
Table Name: CustTable
Company Code: Şirket kodunuz, mesela test, dat gibi.

Bu bilgileri doldurup Show/Go butonuna bastığınız zaman tarayıcınızda, yeni sekmede table browserı otomatik olarak açıyor.

Umarım faydalı olur.
Herkese iyi çalışmalar.

Bir Cevap Yazın