c# – Dosya isimlerini değiştirme programı(Folder Rename)

2 May

Merhaba arkadaşlar, bugün sizlere kendi işlerimi kolaylaştırmak için yaptığım bu küçük(Folder Rename) masaüstü uygulamasından bahsedeceğim.

Bu program ile tüm dosyaların adlarını kolaylıkla değiştirebilirsiniz.
Bunda ne var abi zaten sağ tık yapıp adını değiştiriyoruz diyenleri duyabiliyorum 🙂

Evet tek bir dosya için bunu yapmak kolay fakat 1’den fazla dosyanın adını değiştirmek isteyebiliyoruz yada değiştiştirmek zorunda kalabiliyoruz.

İşte bu noktada programımız devreye giriyor, tek tek tüm dosyalar üzerinde sağ tık yapıp ya da f2 yapıp değiştirmek yerine, programımızı açıyoruz ve buradan isminini değiştirmek istediğimiz tüm dosyaları seçip adlarını değiştiriyoruz. Yine tek tek değiştireceğiz ama daha hızlı olacağından emin olabilirsiniz.

Program Kullanımı

İlgili arkadaşlar programımızı buradan indirebilirler.

İndirdikten sonra, dosyamız sadece exe olduğu için windows açmayabilir ya da virüs programınız varsa virüs olarak görebilir o yüzden silmeyin 🙂 yönetici olarak çalıştırdığınızda sorun olmayacaktır.

1- Programı açtığınızda aşağıda ki gibi bir ekran gelecek.

FolderRename12- Seç kısmından adını değiştirmek istediğimiz tüm dosyları seçiyoruz(ctrl basılı tutarak 1’den fazla dosya seçebilirsiniz).

FolderRenameSec

3- Örnek olarak ben 9 tane ismini değiştirmek istediğim .mp3 uzantılı müzik dosyalarımı seçtim. Seçtikten sonra programda ilk hali yazan yere seçtiğimiz dosylarımız gelecektir.

FolderRenameSecilenler

Şimdi hangi dosyayının adını değiştirmek istiyorsak o dosyayı seçiyoruz. Yukarıda ki resimde gördüğünüz üzre dosyayı seçtiğimizde hemen altında seçilen dosyanın yolu geliyor.

4- Dosya yolunun en sonunda .mp3 yazıyor. Siz excel seçerseniz .xls yazar yani burası dosyanın uzantısıdır, tüm dosyalar şu şekildedir : DosyaAdi.uzantisi biz uzantisini değiştirmeyeceğimiz için noktadan önceki yere yeni dosya adımızı yazıyoruz.

ÖNEMLİ : Eğer dosya adı yerine uzantısını değiştirirseniz dosyanızın formatını bozmuş olursunuz. Böyle bir durumda dosyanın uzatısını tekrar belirtmeniz gerekmektedir.

 

İlk dosyamı seçtim, değiştirmek istediğim yer .mp3 ün sol tarafı.

FolderRenameSecilenSıla-Yabancı.mp3 yazdım.

FolderRenameSecilen2Değiştire bastığımda hemen sağ tarafta dosyamın değişen halini gördüm.

FolderRenameDegisenHaliBu şekilde tüm dosyalarımın isimlerini hızlı bir şekilde değiştirip programımı kapattım.

FolderRenameDegisenHali2

Programımızın kullanımı bu şekildedir, bir sonra ki yazımızda görüşmek üzere, iyi günler.

EDİT : PROGRAMIN YENİ VERİSYONU TANITILMIŞTIR, BKZ : Dosya isimlerini değiştirme programı v3

Edit :Projede ki tüm dropbox linkleri kaldırıldı. Proje en son ve güncel hali ile birlikte githuba eklendi. Buradan erişebilirsiniz.

One Reply to “c# – Dosya isimlerini değiştirme programı(Folder Rename)”

Bir Cevap Yazın